Pavel Novák „10“ LIVE

Autor: Novák Pavel, Zveřejněno: 7.11.2019 3:55:45, Přečteno: 1452x

„10“ Deset. Slovo, číslo, délka jednoho životního období. Významů je spousta. Pro mě to v letošním roce znamenalo dlouhých deset let bez člověka, který mi tady schází, ale svým způsobem tady je stále. Deset let bez člověka, který mi už nemůže dát radu. Který mě nepovzbudí, nepochválí, nevynadá mi. Také je to pro mě kus desetileté práce, při které se musím nechat vést svým instinktem, citem. Rozhodovat o všem, co život přináší. Rozhodovat se zcela svobodně. Bylo to krásných deset let. Tvrdých, skoro nekompromisních, se spoustou životních přešlapů, ale také se spoustou krásných zážitků. Jednoduše deset let života, který mě strašně baví.


Koncert Pavel Novák „10“ LIVE se začal rodit už na konci roku 2018. Tehdy jsem si řekl: “Je to tady. Deset let. Kulatiny. Ty se přece slaví, ne?“ Po koncertu Pavel Novák 70/50 jsem byl rozhodnutý, že to byl poslední velký vzpomínkový koncert. Už na to nemám invenci, už nechci jen vzpomínat. Jenže při bilancování roku 2018 jsem si uvědomil, kolik skvělých věcí se mi taky za tu dobu podařilo a kolik jsem toho prožil. V hlavě se mi začal rodit projekt, který už nebude jen vzpomínkou, ale i ukázkou toho, kam jsem se za to období posunul. Jedině tak to má smysl. A jak jsem zvyklý, začal jsem plánovat vše tak, aby to bylo „VELKÉ“. Nejenom pro posluchače, ale také pro mě, muzikanty a celý tým lidí, který mi pomáhá. Myšlenka v hlavě žila, rostla a já začal s přípravami.


Potřebuji velkou kapelu. Kapelu, de bude dechová sekce, kde bude smyčcová sekce. Na ten koncert se prostě musí vzpomínat a musí to být zážitek. Nenápadně jsem oslovil osvědčené muzikanty se Zlínské filharmonie. Věděl jsem, že bude stěžejní spolupráce s přerovským rodákem Viktorem Kozánkem ml. jeho reakce byla skvělá. „Jasně, že do toho jdeme. Je to s tebou vždycky sranda a zážitek.“ Viktor mi během pár dnů potvrdil muzikanty nejenom do těchto sekcí, ale doporučil mi ještě holku na klávesy, Evu Vild. V té době jsem netušil, jaké sluníčko to do kapely bude.

Samozřejmě se mi život nezastavil. Koncertoval jsem pro děti, pro dospělé. Jezdil vystupovat na Šlágr, čekalo mě australské turné po 6 velkých městech, vydával jsem k výročí znovu knihy Vyznání a Jak jsem zpíval klokanům. V létě proběhl úspěšně další ročník Sportovcům na dětech záleží. Bylo toho dost a dost. Ale to hlavní bylo shánění peněz. Oslovoval jsem své stálé partnery, hledal nové. Věděl jsem, že na koncertě nesním na ničem šetřit. Nedělám totiž věci jen proto, aby jen proběhly. Dělám je proto, aby dopadly skvěle.

Čas utíkal, běžel a najednou byl týden do koncertu. Vše dohodnuté. Muzikanti, hosté, projekce, záznam zvuku, záznam obrazu na 11 kamer. A do toho zajišťování produkčních věcí. Ubytování, harmonogramy, jídlo a pití pro lidi, kteří budou neskutečných 21 hodin v zátahu makat. Musíte je nakrmit, zajistit pitný režim a pokusit se o aspoň nějaký komfort pro jejich práci. Když jsem vybíral celý tým lidí, který měl v zákulisí cca. 50 členů, kladl jsem hlavní důraz na jejich lidské kvality. Potřeboval jsem, aby byli schopni mezi sebou komunikovat, aby potlačili své ego na úkor celku. To bylo mé nejlepší rozhodnutí. To se ukázalo až později.

Začínalo se stavět v 5:30 ráno. Usínal jsem kolem 4:00, protože jsem z hlavy nedokázal vytěsnit myšlenky na koncert a na to, zda jsem na něco nezapomněl, zda jsem něco nepodcenil. Budík v pět byl pro mě dosti nepříjemný. Přerov byl ponořený do spánku a k Městskému domu najížděly kamiony s aparaturou, světly, praktikábly, záznamovou technikou. Uklidňující bylo, že nikdo neremcal a všichni se snažili být i v tuto dobu příjemní. Petr  Jakub Václavínkovi z firmy VAC Agency jsou moji dlouhodobí kamarádi. S nimi je vždy radost pracovat. Skromní, pracovití, nekonfliktní. Proto jsem si je tady vybral. Během dvou hodin bylo vše na sále a začalo se stavět. Dorazil i David Willmann, který měl na starost projekční techniku a hned první slova: „Tak tady se to prostě nemůže vejít“. Moje odpověď: „Musí“. Se všemi jsem se rozloučil, protože jsem se chtěl ještě doma malinko dát do pořádku, naladit se na velký zážitek a naložit ještě další potřebné věci. Nechtěl jsem taky záměrně být u zvukových zkoušek. To vždy dochází k malým třenicím mezi muzikanty a u toho být nemusím. To ať si vyřeší mezi sebou. Naštěstí i současná kapela Black Rose je lidsky skvělá a tak jsem neměl obavy, že se nedohodnou.


Kolem 11:00 byl ale čas se vrátit. Vše stálo, všichni byli na místě, nikdo nebyl nasraný. Takový malý muzikantský zázrak. Vylepil jsem časový harmonogram a hned se strhla lavina otázek:“ Tak ten Vašek Neckář nakonec nepřijede?“

Já to věděl už dva dny, ale kromě mě a Vaška to nevěděl nikdo. Byl opravdu nemocný, žádná výmluva a já při telefonátech cítil, jak ho to moc mrzí. Ale za několik minut, přesně na čas „vlítla“ na pódium Heidi, To je celá ona, Hajdalenka. Obrovská energie, obrovský vítr. Všechny zdravila s úsměvem a než jí stihnul někdo říci Dobrý den, tak ho předběhla a odzbrojila svým usměvavým „Ahoj“. Ukázala všem, jak má vypadat přístup profesionála. Včas, připravená, usměvavá, žádné manýry. Sotva jsme skončili se zkouškou duetu Láska panelová, který jsme spolu ještě nikdy nezpívali, už stály ve dveřích Legendy s Patrem Šiškou a Liborem Pyškem. Moji vrstevníci, se kterými to po pódiích válčíme už více jak 35 let.


První koncert začíná v 15:00 a druhý v 19:00. To bude pěkná muzikantská kláda. Bezmála 7 hodin na jevišti. Pořád jsem za sebou cítil stín. Ano, moje žena Lenka. Stále za mnou, kdybych potřeboval pomoci. V očích jsem viděl velkou obavu z toho, abych to zvládl. Dvě noci jsem skoro nespal a to je pro hlas nekomfortní stav. „Neboj, já to zvládnu. Na zkouškách něco z hrdla leze, tak až tam vletím naostro, to bude dobré. Snad se to otevře a bude mi to zpívat“. Nevím, jestli jsem uklidňoval ji nebo sebe.

Sál je zaplněn, filmařský tým pod vedením Vaška Trnky a Hynka Pulce na místě, David Willmann u projekce, kluci z VAC Agency hlídají zvuk. Na pódium vchází další můj kamarád Vráťa Měchura a já vím, že to všechno začalo a už se to nedá vzít zpět. Teď už se ta mašina rozjela a nesmí se zastavit. Legendy roztáčí svou show a oni ty lidi prostě bavit umí. Heidi je prostě stále skvělá, energická, dobře vypadající, dobře jí to zpívá a její vystupování je hlavně příjemné. Vzpomíná na to, jak ji ve sladkých sedmnácti vytáhl můj táta do světa showbyznysu a ukázal ji ho bez obalu, Tvrdý, nekompromisní, bez pozlátka. Tady se začala rodit její vysoká profesionalita. Táta byl v tomto tvrdý, ale skvělý učitel.Přichází okamžik, kdy se na projekcích objevuje Vašek Neckář a omlouvá se nic netušícím lidem. Poprvé vcházím před lidi. Ráno mě napadlo, že bychom mu přímo ze sálu mohli zatelefonovat a popřát mu zdraví. Když se dovolám, je zase z hlasu cítit, jak ho mrzí, že tu s námi nemůže být. Sál ho odměňuje obrovským potleskem ve stoje.

Po krátké přestávce jdeme na to. Doprostřed pódia sjíždí obrovské plátno a z něj promlouvá k lidem táta, Mistr Pavel. Sestřih zásadním věcí v jeho životě, jeho zásadní životní postoje a názory. Plátno najedou mizí u stropu a my rozjíždíme 150 minutovou show, plnou nejenom vzpomínkových hitů v novém kabátě, ale i spoustu nových věcí, které jsme během těch deseti let udělali. Písnička jde za písničkou a najednou je konec. Dívám se na hodinky. Je 18:15 a v 19:00 začíná další koncert. Nechci lidi ošidit, takže ještě přídavek a je konec prvního dějství.


V šatně si na chvíli sedám a chci být sám. Všechny z šatny vyhazuju, včetně Lenky. Nezaslouží si to! Musím mít aspoň 10 minut pro sebe, abych si to doprožil. Ona to ví a chápe mě. V kraťasech a s ručníkem jdu všem poděkovat. Kam? No přece do místnosti s jídlem a pitím, tam je vždy nejvíc muzikantů. Já si nic nedávám, nikdy před koncertem nejím. Ale jdu opět do sprchy a teplou měním za studenou a naopak. Musím organismus malinko zase nastartovat. Vždyť za 30 minut zase začínáme.


Celý kolotoč se opakuje. I telefonát s Vaškem Neckářem. Ten má zjevně dobrou náladu a najednou začíná do éteru vyprávět historku se společné Bratislavské lyry, kdy jim holky skoro rozbily dveře u pokoje. Brzdím ho, že v zadu stojí maminka, ale to už je vše promlčené a ona se usmívá. Má radost, že Vaška slyší.

Na večerním koncertě už nejsme omezeni časem a tak vkládáme ještě něco navíc, co jsme odpoledne nehráli. Taky více přidáváme a hrajeme skladbu Sáček mléčných karamel, což je pro mě další splněný sen. Pokud kapela hrála odpoledne parádně, tak večer hraje naprosto skvostně. Muzikanti už jsou uvolnění a dávají tomu malinko něco navíc. Kus radosti a štěstí, že můžou společně na pódiu stát. Chemie mezi jevištěm i publikem  funguje. Lidi vstávají a odměňují nás po tom maratónu velký aplausem ve stoje. Na pódiu děkuji všem muzikantům, všem, které vidím a kteří mi pomáhají. Je to skvělé vidět, že oni mají v očích kus štěstí a radují se se mnou.Je 24:00, 20.10. 2019 před devatenácti hodinami jsme začali tvořit něco, co je v nás a nikdo nám to nemůže sebrat. Odvedli jsme natolik dobrou práci, že mám v hlavě  hned další plán. Jaký? Nemohu prozradit úplně všechno a musím si nechat něco pro sebe, ale do Vánoc vyjde CD a na jaře roku 2020 snad i DVD. Plánů mám více, ale nejprve musím zrekapitulovat rok 2019 a ukončit ho 20. Ročníkem koncertu Pavla Nováka na Štědrý den v Přerově pro všechny slušné lidi.

Pokud chcete mít CD Pavel Novák „10“ LIVE pod stromečkem, musíte si ho předobjednat na objednávky@pavelnovak.cz

Získáte ho nejenom s osobním věnování, la eis novou podpisovou kartou a jako bonus obdrží prvních 100 objednávek i zcela ZDARMA CD Vánoce – Krásné svátky. A to se vyplatí, ne? A jak bude CD vypadat?? Nějak takto a bude tam všech 22 písniček z koncertu.Diskuse Diskuse

 _  _   ___   ______  
| || | ||  / _ \\ |   \\ 
| || | || | / \ || | -- // 
| \\_/ || | \_/ || | -- \\ 
 \____//  \___// |______// 
 `---`   `---`  `------` 
               
Komentář Hana z Přerova 3.12.2019 18:29:11

Plně souhlasím s recenzí p. Filkové,roztrhané džínsy a strakatá košile,byly absolutně nevhodné na tento významný koncert,myslím ,že si Váš otec zasloužil důstojněší oblečení

Komentář Nováková Helena 10.11.2019 23:10:46

Zdravím moc do Přerova Pavli. S úžasem jsem si četla s jakým vypětím sil,ale s nadšením připravuješ své koncerty jak pro nás dospělé tak i pro ty nejmenší.Jelikož nebydlím na severu Moravy, ale přesto ráda sleduji Šlágr pokud jsi tam. Pavli přeji Ti hodně sil a hlavně úspěchů u diváků i posluchačů Tvých písniček , mám je moc ráda a jeden komplet/JSI TU STÁLE/ už vlastním. Určitě si objednám další. Zdravím a přeji hodně dalších krásných písniček at se stále daří.Bud zdráv Pavli.

Komentář Marie Fialková 10.11.2019 13:35:12

Vážený pane Nováku,chtěla bych Vám poděkovat za koncert 10"LIVE",terý byl ohromující,bylo vidět ,že jste ho připravoval s velkou odpovědností,nádherná projekce,scénář,učinkující,to vše bylo provedeno s vysokou profesonalitou,prostě nemělo to chybu,až na jedno, a to byl Váš kostým,který jste zvolil k této události.Myslím,že džíny a maskáčová košile,nebylo to pravé v čem by jste vyjádřil úctu k Vašemu otci.(Škoda,že máte doma odbornici na pánskou módu.)Omlouvám se za tuto kritiku,ale nebyl to jen můj pohled.Přeji Vám hodně štěstí ve Vaší další práci.S pozdravem Marie Fialková ze Vsetína

Komentář Ludmila Korecová 9.11.2019 10:59:31

Vše bylo tak jak popisuješ,není co dodat,nádherný koncert,úžasný zážitek, který budu mít do konce života.Děkuji,děkuji,děkuji!!!!