NADŠENÍ-OBAVY-ZKLAMÁNÍ-EUFORIE-ÚNAVA-ZÁSAH ZE SHORA-ODMĚNA-NECHUŤ-MEJDAN

Autor: Novák Pavel, Zveřejněno: 28.12.2013 4:57:48, Přečteno: 44534x

V tomto článku bych chtěl shrnout posledních pár dní. Byly opravdu hektické a nikdy bych nevěřil, že se dá prožít tolik pocitů, za tak krátkou dobu. Naučil jsem se vnímat své tělo, jeho potřeby, ale také ho malinko ovládat a konfrontovat pocity a potřeby.

Po koncertě a bez komentáře

NADŠENÍ:

Všechno začalo někdy loni o Vánocích. Zatoužil jsem po vánočním koncertě v komornějším prostředí než je Městský dům v Přerově. Mám písničky, mám kapelu, skvělé kamarády muzikanty, mám nápad, tak to přece musí vyjít. Vše jsem zkonzultoval se svým dvorním poradcem Lukášem Fronkem, potom své představy přenesl do mysli textaře a básníka Luďka Haška a začalo se pracovat. Neuvěřitelný rok práce, vymýšlení scénáře do posledního detailu, koncertování, mé alkoholové recidivy a následné léčení. Znovu chuť do práce a spousta lidí, co Vám úspěch nepřejí a hází klacky pod nohy. Nejhorší zjištění je, že jsou to někdy velmi blízcí lidé. Jenže já mám tvrdou palici po otci a jen málokdy se nechám otrávit, nedej bože odradit od svých plánů a snů.

OBAVY:

V listopadu a prosinci jsme neměli volný den. Hráli jsme denně, a to většinou několikrát a třeba i na více místech. Znovu nasazuji všechny dostupné prostředky a lékárna Zlatý zubr /podotýkám lékařské zařízení a ne nejdražší obchod na světě, jak vždy říkám s úsměvem při vstupu do dveří/.  Vitamíny, pastilky, rady od odborníků, AKUNA Imunopacky, Alveo, inhalátor s Vincentkou neustále u sebe, občasné obstřiky hlasivek a nejenom u MUDr. Kunetky, ale i v jiných městech. Už mi není dvacet a tělo vše cítí. Ale pořád nadšení, že vrcholem bude koncert "KRÁSNÉ SVÁTKY" v Přerově v Městském domě. Nechávám vytisknout krásné plakáty, ke každé vstupence chci krátké CD, na kterém bude finální písnička, od které mě taky mnoho lidí zrazovalo. Já věděl přesně, o čem musí být. Když přišel text, neváhal jsem ani minutu a volal Petra Vavříka:  "Jdeme do toho, natáčej." Když jsem ji dozpíval ve studiu, měl jsem krásný pocit, že jsem ze sebe dostal konečně pravdivou zpověď. Musí to zabrat.

KLIP: http://youtu.be/E_nZDntDC64

ZKLAMÁNÍ:

Potom přišel den "D". Přes noc se stavěla scéna a aparatura, dodělávaly se projekce a Městský dům nebyl vyprodán do posledního místa. Pořád jsem se v duchu ptal.  Proč? Lidem stačí ten velký mejdan na Štědrý den, kde se nemusí platit?  Oni nechtějí prožít nevšední zážitek? Mají tolik práce a starostí s Vánoci? Je v závěru roku koncertů mnoho? To vše jsou otázky, které se mi honí hlavou. V 11:00 začínáme generálku pro Gymnázium Jakuba Škody v Přerově, Jejich sbor je součástí kapely. Všichni muzikanti z toho mají malé obavy, ale dorostenci jsou skvělí. Když na pódium vyskočí při Nádherné dívčina se slovy: "Já musím, já už to nemohla vydržet," je to pro mě ze začátku šok, ale potom okamžik, který si budu dlouho pamatovat. Zpívám s ní v obětí a před očima mi jde koncert Robbieho Williamse. V duchu se chechtám. Pusa nakonec a jedeme dál. Generálka končí a my víme, že večer to nemůže z naší strany dopadnout špatně.

Městský dům se proměňuje v nebe. Andělé rozdávají vstupenky a CD. Scéna je celá bílá, čistá, jako lidský život na začátku. Jen plápolající lucerničky oznamují začátek toho, na čem jsme rok pracovali.

A už to jede. Za sebou cítím tu obrovskou sílu-kvalitu kapely a sboru, přijela i Katka Chudová. Prostě vše, jak má být. Sál je plný, ale k prasknutí není. Ovšem kdo přišel, asi nelitoval. Emoce byly cítit ze všech stran. Lesklé oči, slzy, smích .......... Ano to je to, proč jsem chtěl koncert v sále. Aby lidé poslouchali. Přemýšleli o sobě, o tom, co zpívám a kam se je snažím nasměrovat. Jsou to těžké texty k zamyšlení, tak to prokládám básničkami.

Vločka

Spadla mi vločka na čelo

a mě to strašně bolelo

že jsem jak zvíře zakřičel - byla to vločka XXL

Cukroví

Cukroví, cukroví

copak jen mi odpovíš?

Proč jsi do mých útrob vpadlo

a změnilo všechno v sádlo?

Člověk se jen otřese:

Toť brutální agrese!

Jen co dojím bábovku

zahájím svou hladovku

protest proti bezpráví

co nám ničí postavy!

Musím se přiznat, že velký podíl na všem co dělám má Lukáš Fronk. Kdysi mi napsal, že ho v něčem inspiruji a dodávám mu sílu. Skvělé na našem pracovním a kamarádském vztahu je to, že je to oboustranné. Jen jsem zvědav, kdy budeme mít společnou fotku. On totiž foťák nedá z ruky. Jako by se s ním narodil. Díky Lukáši!

EUFORIE

Blíží se konec a já vím, že ta dřina stála za to! Celý sál zpívá: "Aleluja, Aleluja...." Kdo přišel, tak si to užil.

Kapela Family a hosté

Ještě asi hodinu po koncertě podepisuji CD , píšu věnování, přijímám přání a mluvím s lidmi. Tělo je celé jako v ohni. Potřeboval bych spát, protože hned ráno hrajeme 3x pro děti, ale nejde to. I tak vím, že koncerty pro děti zvládnu. Ony mi energii dodají samy. A přesně tak to bylo.

Moje mladá fanynka z Prostějova, Aniska  /jinak skvělá tanečnice z rodu Hubených/

FOTOGALERIE KONCERTU "KRÁSNÉ SVÁTKY"

ZÁSAH ZE SHORA

24.12.2013 Vyrážím na hřbitov absolvovat každoroční rituál. Přesně v 10:30 se rozezní náměstí TGM v Přerově. Letos koncert nechceme kouskovat žádnými vstupy, a tak kapela bez ustání hraje celých devadesát minut jednu pecku za druhou. Cítím v hlase únavu a říkám si, to bude v pohodě. Přichází těžký kalibr - Chci zapomenout a hlas odmítá poslušnost. Nechávám zpívat lidi /taková osvědčená finta/. V duchu přemýšlím, které písničky budu muset ze scénáře vypustit, protože to nepůjde zazpívat. Podívám se na to natřískané náměstí a je mi to strašně líto. Tolik lidí tu snad nikdy po odchodu "Mistra dědy" nebylo.

Pohled na takové množství posluchačů dodá sílu každému. Když jeden druhému věří.

Přepínám mozek do funkce MUSÍM. Ještě si pro jistotu sáhnu na talisman, který mám ty poslední dva těžké měsíce na krku a moc pro mě znamená.

ODMĚNA

A najednou? Jako by bylo vše úplně jinak. Zpívá se mi s lehkostí, mohu si v podstatě dovolit, co chci, nevypouštím ani jednu písničku, prostě to funguje. Něco proudí mezi námi všemi a všemi směry až tam nahoru. Náměstí pulsuje s kapelou ve stejném rytmu.

S novým členem Family Tomášem Hambálkem. On mi dodal sílu jít ve všem dál a kapele dal nový náboj a silný impuls vpřed. Má můj obdiv  jako muzikant, skromný kluk a na pódiu skvělý showman, který se umí prodat. Pokud naše spolupráce vydrží, přijdou zcela jistě nové projekty, které nosím zatím v hlavě a k jejich realizaci budu Tomáše potřebovat. Samozřejmě nejenom jeho, ale všechny muzikanty kolem sebe, kteří se mnou budou chtít spolupracovat!

Je to patnáctý ročník a já přemýšlel, že je to krásné číslo k ukončení tradice. NE, NE, NE! Pokud budou chodit lidi, já to nevzdám. Vždyť dvacet je taky dobré číslo, ne? Po koncertě jedu ještě s Eliškou poděkovat na hřbitov.

FOTOGALERIE A ROZHOVOR V PŘEROVSKÉM DENÍKU:

http://prerovsky.denik.cz/kultura_region/myslel-jsem-ze-uz-to-nedam-pak-jsem-se-ale-podival-pred-sebe-rekl-pavel-novak-20.html

KONCERT ZACHYCEN FOTOAPARÁTEM HANKY ŽÁČKOVÉ:

http://prerov.nejlepsi-adresa.cz/fotogalerie/Vanocni-koncert-Pavla-Novaka-658

NECHUŤ

27.12.2013 - PIRILLO. Teď to bude znít blbě, ale je to pravda. Od rána bojuji sám se sebou. Prostě se mi na náměstí nechce. Jsem naladěn ležet u televize, sledovat pohádky a být s rodinou. Po dlouhé době jsme kompletní. Svěřuji se jim, ale žádné podpory se nedočkám. Jednohlasně se ozve: "My se na Pirillo těšíme!" Takže vyrážíme na náměstí.

MEJDAN

Za pódiem už čekají kluci. Takto se s přestávkami scházíme již 30 let. Nálada jde nahoru, protože se začíná vtipkovat. Postěžujeme si, co nás bolí, kdo má jakou nemoc, jak to máme se ..., raději to nebudu rozvádět. "Co budeme hrát?" Asi to, co třicet let.  Ha, ha, ha. Kluci si ráno dali zkoušku a hned se ptají: "Pamatuješ si vůbec něco? Ani moc ne!" je moje odpověď. "A pořadí? Když nevíš jak začít, naper tam největší hity."  A už to jede. Zapomínám absolutně, že se mi v průběhu dne nechtělo. Bože, jak to jsou krásné okamžiky. V závěru řvu Ivanovi do ucha: "Zase jsme si to dokázali užít, co? JÓÓÓÓÓÓÓÓ,"  řve Ivan směrem ke mně. A lidi? Co Vy jste předvedli, tak to byla paráda. Dlouho jste tak super nezpívali. Podáváme si opět všichni ruce, jako vždy a děkujeme si za krásné chvíle. Přibíhá Eliška a křičí z dálky: "Taťko, tys ale dnes řádil!" Větší odměny snad ani není.

Škoda, že tentokrát nikdo nefotil, pokud ano, zašlete na agentura@pavelnovak.cz

Ivane, Jardo, Roberte, Lumíre, Ivoši, moc Vám děkuji. Bylo to opět originální a i když hrajeme 30 let, vždy mě něco překvapí a potěší. Takže třeba se nám v roce 2014 podaří sejít a zahrát si a hlavně splnit slib. Vydat CD.

Pavel

Anketa: ZNÁTE NĚKDO MŮJ TALISMAN PRO ŠTĚSTÍ V TOMTO ČLÁNKU? Víte co znamená?

MožnostiHlasůGraficky
ANO852 ×
NE553 ×
TUŠÍM474 ×

Diskuse Diskuse

 _____   ______ __  __ 
 / ____|| /_  _// \ \\ / // 
/ //---`'  -| ||-  \ \/ // 
\ \\___   _| ||_  \ //  
 \_____|| /_____//  \//  
 `----`  `-----`   `   
               
Komentář Soňa 29.12.2013 20:21:21

" Když si někdo něco moc přeje,a opravdu se o to snaží,obvykle se mu to povede."Pohádky nelžou

Komentář Marta 29.12.2013 16:50:41

Pavle,už jsem chtěla psát reklamaci :-), že jsi nějak zapomněl napsat reportáž z koncertu v Měšťáku, ale jelikož sleduju pravidelně váš kalendář, který byl poslední dobou nabitý až moc, tak mi došlo, že budu muset být trpělivá. A vyplatilo se mi to :-). Díky za Tvoji reportáž, ale hlavně díky za celý krásný večer 17. prosince. Musím se k tomu večeru vrátit. Jezdila jsem pravidelně do Přerova na Štědrý den 6 let a vždycky jsem se domů vracela nadšena, ale když jsi letos přišel s nápadem udělat Vánoční koncert i v Měšťáku, neváhala jsem ani minutu. Rozhodla jsem se vyměnit atmosféru plného náměstí se svařákem v ruce :-)za skvělou atmosféru nádherného Měšťáku, kde si vždycky zavzpomínám na všechny koncerty Tvého otce, taky na ten smutný okamžik, kdy jsme se s nim loučili a v neposlední řadě na Tvé vzpomínkové koncerty. V žádném případě nelituju, spíše naopak. Koncert byl skvělý, všichni už byli vánočně naladěni, vy jste si to taky užívali a my jsme ještě ke všemu odcházeli domů s novým CD, za což Ti taky patří DÍK. Takže i přesto, že nebyl Měšťák narvaný :-) k prasknutí, musíš mít z toho večera dobrý pocit. Ještě jednou díky nejen Tobě a všem, kteří hráli a zpívali, ale i těm, kteří nebyli vidět, ale bez kterých by to nešlo. Jo, a děkuju za krásné foto :-), vůbec jsem to nepostřehla.

Komentář Irča 29.12.2013 15:39:32

Pavle,ta krásná pusa a silné objetí od manželky Lenky..nádhera.Také takovou oporu měl Tvůj táta od maminky. Když Mistr Pavel zemřel,prohlédla jsem si obrovský album,který mám s jeho fotkama a výstřižkama. Smutně jsem ho uzavřela se vzpomínkou na mé mládí a léta další. Po Tvých koncertech jsem album opět začala otevírat.Vlastně mě prodlužuješ mládí i když už jsem dávno,dávno babičkou. Díky Pavle,Irča

Komentář Jarda ml. 29.12.2013 14:02:11

Pavlíku, už jsme si to kdysi psali!!.. Stále ti držím pěsti, ať ti "nové" Family šlape čím dál více.. Užívej si hudbu plnými doušky, dokud to jde a máš možnost.. Jo a nějakou "13. komnatu" má asi každý, tak si to zase tak neber!! Přeji ti mnoho úspěchů v roce 2014 a bojuj. Pozdravuj doma jablonečáka. P.S. Poprosil bych v nějaké dohledné době to CD Pirilla :-) ať mi konečně pořádně vibruje celé auto. Měj se Jarda M ml.